Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
تحصیل در ترکیه | سایت جامع تحصیلات آکادمیک
خانه / ترکیه / تحصیل در ترکیه
study-in-turkey-1050x350

تحصیل در ترکیه

رئيس جمهور ترکيه آقای عبدالله گل در يکی از سخنرانی های خود در تاريخ ۲۵ ماه اکتبر ۲۰۱۳ ميلادی به مناسبت آغاز سال تحصیلی “اکادميک” در دانشگاه شهر “کایسری” گفت: “دانشگاههای ترکیه نباید لحظه ای تردید در گشودن کامل دربهای خود برروی محققان خارجی و دانش آموزان داشته باشند، دانشگاهها بايست مشوق اين سياست باشند”. در حال حاضر، پذيرش و صدور ويزای تحصيلی برای “دانشجويان” غير از ترک (خارجی) بر اساس اصل “سهمیه بندی”تعيين ميگردد، رئیس جمهور ترکيه اعلام نموده که او از مقامات ذيصلاح در اين بخش(انجمن آموزش عالی به نام مستعار Higher Education Board genaamd YÖK، اين ارگان مسئوليت پذیرش از هر دانشجوی خارجی را کنترل ميکند) خواهد خواست که آنها روش جاری را تغيير دهند.

نکتهٔ حائز اهميت ديگر تعداد دانشجويان “خارجی” ثبت شده در سال تحصيلی ۲۰۱۳ـ۲۰۱۲ است. آمار بيانگر افزايش شگفت انگيز”سه برابری” آنان ميباشد. دانشگاهای ترکيه پذيرای ۴۳٫۰۰۰ دانشجوی خارجی بوده اند. ۷ سال قبل از آن، در سال تحصيلی ۲۰۰۶ـ۲۰۰۵، فقط ۱۶٫۰۰۰ دانشجو در مراکز آموزش عالی ترکيه حضور  داشته اند. سال گذشته تحصيلی تعدادی بالغ بر ۱۷۰۴دانشجوی ايرانی در دانشگاههای ترکيه مشغول به تحصيل بوده اند.

شرایط تحصیل برای مقطع کارشناسی:

 

در سال 2010 سازمان آموزش عالی کشور ترکیه موسوم به yök تغییراتی را در نحوه پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی به عمل آورده است بدین ترتیب که آزمون (yös) که در طی سالهای گذشته از طرف سازمان سنجش کشور ترکیه موسوم به ösym بصورت متمرکز و در شهر آنکارا برگزار می شد و معیار پذیرش دانشجو برای تمام دانشگاههای ترکیه محسوب می شد را لغو کرده و نحوه پذیرش دانشجویان خارجی را به اختیار خود دانشگاهها گذاشته است.

از سال 2012 به بعد هر ساله دانشگاههای ترکیه هر کدام زمانی را برای برگزاری آزمون yös مخصوص خود آن دانشگاه اعلام نموده و اقدام به برگزاری این آزمون نموده اند لازم به ذکر است که برخی از دانشگاهها نتایج آزمون های برگزار شده توسط سایر دانشگاهها را ملاک پذیرش دانشجویان خارجی قرار داده و عده ی معدودی از دانشگاهها نیز معدل دوره دبیرستان را جزو یکی از شرایط اخذ پذیرش از این دانشگاهها قرار داده اند.

جهت اطلاع از اطلاعیه های هر کدام از این دانشگاهها اینجا کلیک کنید.

مواد درسی که سوالات آزمون yös برگزار شده در دانشگاههای مختلف از آن ها طرح شده اند، عبارتند از : تست هوش – ریاضیات و هندسه

لازم به توضیح است که دفترچه دومی در این آزمون ها در اختیار داوطلبان قرار داده می شود که سوالات آن از درس زبان ترکی می باشد. جواب دادن به این دفترچه اختیاری بوده و جزء امتیاز آزمون yös جهت ورود به دانشگاهها محسوب نمی شود، نمره کسب شده از آزمون زبان ترکی هنگام ثبت نام قطعی در دانشگاه لحاظ شده و در صورتی که از حدنصاب کمتر باشد می تواند با شرکت در آزمونtömer آن را جبران نماید.

شرایط تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا:

اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای ترکیه مشابه هم بوده و توضیحات زیر در مورد این دو مشترک است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه مقاطع فوق لیسانس و دکتری :

1- کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون ALES آزمونی است که سالانه دو بار توسط سازمان سنجش کشور ترکیه (ÖSYM) بصورت متمرکز در بسیاری از شهرهای ترکیه برگزار می شود، سوالات این آزمون جنبه سنجش استعداد تحصیلی داشته و ارتباطی با دروس تخصصی هیچ کدام از رشته های تحصیلی ندارد.

سوالات آزمون ALES به زبان ترکی بوده و مواد درسی آن عبارتند از :

مهارت های ریاضی و هوش شامل 50 سوال از Sayısal Bölüm 1 و 50 سوال ازSayısal Bölüm 2

مهارت های استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی شامل 50 سوال از Sözel Bölüm 1 و 50 سوال از Sözel Bölüm 2

2- دیپلم زبان انگلیسی :

داوطلبان می توانند در یکی از آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی مانند TOEFL یا IELTS و … و یا آزمونهای زبان انگلیسی که همه ساله در داخل کشور ترکیه توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) و یا هر کدام از دانشگاهها برگزار می شود ( مانند  YDS ) شرکت نمایند.

توضیح : در برخی از دانشگاههای کشور ترکیه و در تعدادی از رشته های تحصیلی و در شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد الزامی به کسب دیپلم زبان انگلیسی وجود ندارد.

3- دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER مدرکی است که پس از قبولی در آزمونی به همین نام به داوطلبان اعطا می شود. برگزار کنندگان این آزمون دانشگاههای ترکیه (اعم از ANKARA ، GAZİ ، EGE و … ) می باشند. این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه در این دانشگاهها برگزار می شود.

پس از شرکت در آزمونهای فوق مدارک دانشجو اعم از کارنامه آزمونهای فوق+ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی+سایر مدارک متفرقه به هر کدام از دانشگاههای مورد نظر دانشجو ارایه شده و پس از شرکت در مصاحبه حضوری دانشگاه پذیرش دانشجو از طرف دانشگاه صادر می شود.

منابع

رئيس جمهور ترکيه آقای عبدالله گل در يکی از سخنرانی های خود در تاريخ ۲۵ ماه اکتبر ۲۰۱۳ ميلادی به مناسبت آغاز سال تحصیلی “اکادميک” در دانشگاه شهر “کایسری” گفت: “دانشگاههای ترکیه نباید لحظه ای تردید در گشودن کامل دربهای خود برروی محققان خارجی و دانش آموزان داشته باشند، دانشگاهها بايست مشوق اين سياست باشند”. …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.4 ( 1 رای)
0

درباره محسنه حیدری

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover H Jackson Brown Jr

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510